Dobermann Club Of The Cape - Championship Breed Show

2012-10-14
Cape Town, South Africa
Nadjia Timmermans-Kadenko (NE)
35 present (44 in catalog)
Floraine la Grange, on behalf of the Dobermann Club of the Cape
Hide photos

Jump to:
Males
Females
Groups
Filter:

Males

Baby class


VP 1, BEST PUPPY IN SHOW - Donnehaus Dakar
(Donnehaus Maxima x Escada Empire von Cobra at Donnehaus)

Males
Puppy class

ABS Trustdore Lord Quinn
(Fenris Sign Solo x Gaindyk Ebay Euro)

Males
Junior class

V 1 Marikate Jackel
(Pride of Russia Kazbek of Baltana x Marikate Hunter)

SG 2 Donnehaus Beckham
(Donnehaus Ile Tango x Sant Kreal Mata Hari at Donnehaus)

Males
Graduate class


V 1, CC DOG - Bekanntschaft Brave Heart
(Tahi-Reme Uragano at Bellstone x Hysand Pippa)

SG 2 Bekanntschaft Black Zorro
(Tahi-Reme Uragano at Bellstone x Hysand Pippa)

Males
SA Bred class

SG 1 Jasfred D'Artagnon
(Vonmermar Rufus of Trustdore x Jasfred Brunia)

Males
Open class

V 1 Donnehaus Yatagan
(vom Illerdamm Hugo Boss at Donnehaus x Sant Kreal Mata Hari at Donnehaus)

Males
Working class

V 1, RCC DOG - Marikate Indigodigo ITT1 IPO1
(Actros V. Cobra x Chaldonne Vaghabond of Marikate)

Males
Champion class


V 1, RESERVE BEST IN SHOW, BEST OPPOSITE SEX - Tahi-Réme I Am at Bellstone

(Andres Crockett del Citone x Tahi-Réme Giniti)

V 2 Donnehaus Xaran
(Chaldonne Cesaur x Escada Empire von Cobra at Donnehaus)

V 3 Donnehaus Windwalker
(Doriental Ferenc Fatamachance at Donnehaus x Escada Empire von Cobra at Donnehaus)

V 4 Gaindyke Emporio
(Ale ' Alamos del Citone x Gaindyke Martini)

ABS Pablo di Altobello
(Maxim Di Altobello x Sky Spirit Di Altobello)

ABS Chaldonne Cesaur
(Doriental Ferenc Fatamachance At Donnehaus x Chaldonne Vicky)

Males
Veteran class

V 1 Donnehaus Ile Tango
(Chaldonne Solo x Magie Noir von Cobra)

SG 2 Trustdore Ultimately Solo
(Trustdore Oliver x Diva Vijoko Di Matario)

Males

Females

Baby class

VP 1 Donnehaus Caboodle
(vom Illerdamm Hugo Boss at Donnehaus x Donnehaus Levi Five O One)

VP 2 Donnehaus Confidential
(vom Illerdamm Hugo Boss at Donnehaus x Donnehaus Levi Five O One)

Females
Junior class

V 1, BEST JUNIOR IN SHOW - Chaldonne Google
(Donnehaus Xaran x Chaldonne Esprit)

V 2 Marikate Juno
(Pride of Russia Kazbek of Baltana x Marikate Hunter)

V 3 Marikate Jazabel
(Pride of Russia Kazbek of Baltana x Marikate Hunter)

SG 4 Donnehaus Bronski
(Donnehaus Ile Tango x Sant Kreal Mata Hari at Donnehaus)

Females
Graduate class

V 1, RCC BITCH - Haverhill Hot Date
(Pierreluigi Prinz vis Abosoluta x Von Wynjo Perreguin of Haverhill)

V 2 vom Illerdamm Leb Die Sekunde
(Pierreluigi Prinz v Absoluta x vom Illerdamm Jagger)

V 3 Bekanntschaft B'Cardi's Dream
(Tahi-Reme Uragano at Bellstone x Hysand Pippa)

V 4 vom Illerdamm Lulu
(Pierreluigi Prinz v Absoluta x vom Illerdamm Jagger)

ABS Baynest Tiida at Donnehaus
(Chaldonne Cesaur x Cleopatra Elite House)

Females
SA Bred class

V 1 Chaldonne Diamonds Galore
(vom Illerdamm Hugo Boss at Donnehaus x Chaldonne Xara)

V 2 vom Illerdamm Jagger
(Actros von Cobra x Casa di Oro Adelina Ada)

ABS Chaldonne Z'Shutterfly
(Actros Von Cobra x Chaldonne Udessa)

Females
Open class


V 1, CC BITCH - Chaldonne Ezprit
(vom Illerdamm Hugo Boss at Donnehaus x Chaldonne Vicky)

V 2 Nirvana von Nemesis
(Hilo von Nemesis x Borana von Nemesis)

V 3 vom Illerdamm Janis Joplin
(Actros von Cobra x Casa di Oro Adelina Ada)

V 4 Marikate Hunter
(Vom Illerdam Goran x Chaldonne Vaghabond of Marikate)

SG 5 Bekanntschaft Ain't Misbehavin'
(Trustdore Ultimately Solo x Hysand Pippa)

ABS Auteuil French Kiss
(Chaldonne Cesaur x Baynest Elaborateaffair for Auteuil)

Females
Champion class


V 1, BEST IN SHOW, BEST OF BREED, BEST BROWN - Chaldonne Chekpointcharli

(Doriental Ferenc Fatamachance At Donnehaus x Chaldonne Vicky)

V 2 Southernbell Yasmin
(Pierreluigi Prinz vis Absoluta x SouthernBell QT)

V 3 Filimamont Gulnar Donnehaus
(Pako Daker x Rensdorff Evangelista)

ABS Sharbara Shady Lady
(Trustdore Oliver x Sharbara Jive Wire of Pandemonium)

ABS Baynest Robben
(Chaldonne Wrangler x Cleopatra Elite House of Baynest)

Females
Veteran class


V 1, BEST VETERAN IN SHOW - Escada Empire von Cobra
(Rui Manuel Del Rio Bianco x Black Witch Von Cobra)

ABS Zincha Alysa
(Faramir Casa Di Oz of Hysand x Hysand Cleo of Zincha)

Females

Groups

Progeny

1 WINNER Escada Empire von Cobra
Donnehaus Dakar
Donnehaus Windwalker
Donnehaus Xaran

Groups

More Photos