Show > Work results > IDC Weltmeisterschaft
Date: 2009-05-22/24
Place: Apolda, Gemany
Judge: A: Silvia Marocchi (I), B: Frans Matekovic (NL), C: Roger Vandereyken (BE)
Helpers: Robert Kraus, Patrick Rüffer
Results by: www.eurodobermann.de
 

 

COUNTRY HANDLER NAME A B C TOTAL SCORE PLACE
SK Pavel Tamasi Hera Nuova Dolce Vita 99 94 90a 283 sg 1
I Giuseppe Soprani Ottomac 89 97 92a 278 sg 2
D Claudia Fuhrmann Chakka vom Maindreieck 98 89 90a 277 sg 3
I Sandra Foroni Otamac 91 92 92a 275 sg 4
N Brynhild S. Nordvil Mezzrow´s Fabio 82 92 94a 268 gut 5
I Albert Telser Quint vom Edertal 84 94 90a 268 gut 6
CZ2 Antonin Jun Hanz Gold Micer 94 77 95a 266 gut 7
D Norbert Hartmann Enrico vom Ferrenberg 85 88 93a 266 gut 8
NL Johny Saman Coach van het Donauhof 94 84 85a 263 gut 9
EST Aivo Oblikas Onaoma De-Light 91 84 85a 260 gut 10
S Ronnie Eng Briskas Winnie 90 90 80vh 260 gut 11
B Patrick Horemans Dax van het Donauhof 71 90 97a 258 gut 12
S Cecilia Eng Briskas Yennie 90 86 81a 257 gut 13
CH Ulrike Glarner Enzo von der Sonnenleite 77 91 88a 256 gut 14
NL Ron Curfs Ascomannis Ingo 72 90 93a 255 gut 15
CZ2 Marie Klvanova A Sara Nigre from Fourteenth Meridian 73 87 94a 254 gut 16
B Dirk Michiels Dhilaya van het Donauhof 82 79 93a 254 gut 17
I Rolando Mattolini Briska´s Zarek 80 84 90a 254 gut 18
NL Eric Hermans Aycka vom Burghof 81 82 89a 252 gut 19
A Helmut Trojovsky Bagira de la Casa Alina 73 92 87a 252 gut 20
S Camilla Dahlgren Come As You Are in Charge 70 94 87a 251 gut 21
B Freddy Sermant Edzar vom Schloss Lupus 75 90 86a 251 gut 22
USA Matthew Arpano Ha'Ras Brenna 85 82 84a 251 gut 23
CH Crista Büsser Evita vom Exalibur 76 92 83a 251 gut 24
NL Sjaak de Wit Ascomannis Indy 81 90 80a 251 gut 25
D Roman Schneider Oscar vom Aurachgrund 80 83 85a 248 gut 26
E Jose Francisco Hernandez Aparisi Brabus vom Burghof 70 85 91a 246 gut 27
CZ2 Frantisek Matejek Ira Black Gong 70 88 88a 246 gut 28
F Dr. Jean-Baptiste Ferrer Vivaldi Gucci vom Engelthal 70 85 90a 245 gut 29
S Torbjörn Eriksson Dobfancier's Regiuz 74 81 90a 245 gut 30
NL Wim van Alphen Ascomannis Igor 87 75 80 vh 242 gut 31
I Davide Codebue Argo 78 82 80vh 240 gut 32
CZ2 Jaroslav Janacek Janina Gold Micer 76 77 86a 239 befr. 33
A Annika Flor Graf Morpheus of Mon-Ja-Mes 72 79 84a 235 befr. 34
CH Monette Huber Kalif vom Edertal 70 77 82a 229 befr. 35
D Andrea Landgrebe Akima von der Sababurg 50 77 95a 222 befr. 36
B Georges Berghmans Norris Black Gong 21 84 90a 195 m 37
B Debby Kohl Foukeboy vom Ferrenberg 23 78 90a 191 m 38
D Heribert Eller Devaj Dama di casa Shirak 20 88 80a 188 m 39
FIN Jukka Kytösaari Nightwish Mystic Anubis 14 87 84a 185 m 40
GB Gabriella Szabo Dark Hill Belona 6 93 86a 185 m 41
CZ2 Libor Kosar Ir Gold Micer 3 87 94a 184 m 42
D Bernhard Mocha Akhira vom Neuland 2 86 93a 181 m 43
CH Hanspeter Sandmeier Arak-Amaruk du Feu d'Aramon 16 80 85a 181 m 44
S Laine Löfman Dobfancier's Ruzka 70 91 20ng 181 m 45
N Morten R. Larsen Briska´s Alex 87 91 n/a 178 m 46
CZ2 Jaroslava Mikulecka Dafne Gumby 0 82 95a 177 m 47
NL Herman Visser Blade van het Wantishof 10 76 87a 173 m 48
N Gerd-May Solli Arakia´s Me and You 79 89 n/a 168 m 49
I Riccardo Colaianni Naturalbornkiller d. Via d. Samurai 70 75 19ng 164 m 50
CH Franziska Ritter Ays-Aquirre du Feu d'Aramon 73 90 n/a 162 m 51
E Jorge Andreu Verchili Ascomannis Jako 50 87 n/a 137 m 52
CZ1 Ludek Silhavy Cliff vom Beuchower Hof 30 85 15ng 130 m 53
CZ1 Daniela Cahova Bon Jour Alary Aslar 28 -- -- 28 m 54