Show Results 2008 European Dobermann Trophy Winner 2008
Date: 2-3 August
Place: Graz, Austria
Judge: H.Wiblishauser, Josep M. Bulo
Entries: 118
Results by: www.doberman.at (official results list in PDF file)
new Show Video: by Beata Kleinova (on YouTube)
new Show gallery: Show Foto Gallery
Moe galleries: www.ds_gallery.extra.hu (via official site)
 

 

Males Black
 
Baby class
 

VV1, Babywinner Amaro Graf of Ja-mes-le'mon (Dexter vom harten Kern Gräfin Guilina of Mon-ja-mes)
VV2 Connor del Bosco delle Piane . ( Zordan Zewin del Citone Padme del Bosco delle Piane)
VV3 Ethan Red del Rio Bianco ( Urbano del Diamante Nero Otero Hani Red del Rio Bianco)
VV4 Nio Della Ninfa Nobel ( Ans Della Ninfa Nobel Damage Ginga House)
VV Deja Vu Dobi Royal (Latino Lorenco von Cobra Esprit del Nasi)
VV Kiro di Casa Fox (Zordan Zewin del Citone Ester di Casa Fox)
VV Quattro Urbhay di Matario ( Urbano del Diamante Nero Hayama Bajoko di Matario)
VV Semper Fidelis Cassius Clay (Santa Julf Efrat Come As You Are Jade)
VV Brendon Darness del Bosco delle Piane ( Ebano Havana del Bosco Piane)

 
Puppy class
 
VV1, Puppywinner Hero di Casa Fox. ( Fedor del Nasi Elisir di Casa Fox)
VV2 Honey di Casa Fox (Fedor del Nasi Elisir di Casa Fox)
VV3 Horus di Casa Fox (Fedor del Nasi Elisir di Casa Fox)
VV4 El Grago von Milano Home (Primus Patricius von Jahrestal Angel von Cobra)
VV Iron di Casa Fox (Grant del Villa Conte Endora di Casa Fox)
VV Rellaps Braveheart ( Victor Vito del Rio Bianco Focus Once Upon a Time)
 
Junior class
 
SG1 Tahi Reme Zordon (Nitro del Rio Bianco Tahi Reme Giovanna)
SG2 Tom Dober Lokomotiv (Modus Ost Wild Wind Grafic Line Atlanta Alice)
SG3 Graff Ciko della Fortezza Vecchia (Urbano del Diamante Nero Cgemish della Fortezza Vecchia)
 
Youth class
 
SG1, Youngwinner Tom Dober Kasztor Kodi (Graphic Line Antey Anton Tom-Dober Elli)
SG2 Energo Naiss Ginga House (F'Hiram-Abif Royal Bell Grey Ginga House)
SG3 Dark Rocky di Camugliano (Nestor iz Zoosfery Iris Gabi Vigo)
SG4 Enzo Best of Island (Raul Best of Island Unna Best of Island)
SG Brandenburg von Gini House (Falk vom Märkischen Land Focus Ishtar)
SG Titan de Gagnant (Icarus di Altobello Nikita de Gagnant)
 
Intermediate class
 
V1, Austriawinner, Forest Hellfire (Imidz Dionis Valjur Land Sally the Best Lin
V2 Take That von Jahrestal (Livonijas Baron Hero Heronimus Princes Phiola von Jahrestal)
V3 Croy Best of Island (Raul Best of Island Storm Best of Isalnd)
 
Open class
 
V1, Austriawinner, CAC European Dobermann Trophy Winner, Prince del Bosco delle Piane
(Ebano Heidi del Bosco delle Piane)
V2 Nathan Urbhay di Matario ( Urbano del Diamante Nero Hayama Bajoko di Matario)
V3 Primus Patricius von Jahrestal (Fedor del Nasi Wicki Beteges)
 
Working class
 
V1 Austriawinner, CACres. EDTWS-Vizewinner Gabon Royal Bell ( Raul Best of Island Faery Royal Bell)
V2 Tahi Reme Romeo (Livonijas Baron Heart of Hamlet Tahi Reme Giniti))
V3 Carlos von Milano Home (Adamant de Grande Vinko Angel von Cobra)
V4 ivonijas Baron Hitch Cock (Nitro del Rio Bianco Paola Penelopa Piligrimas)
V Sheridan De Grande Vinko ( Adamant de Grande Vinko Amadeya de Vinko)
V Titus Tarantula von Jahrestal (Livonijas Baron Hero Heronimus Princes Phiola von Jahrestal)
V Venzo von Verstenwal ( Skay Dallas de Lea Modena Sunshine Story del Citone)
 
Champion class
 
V1, Austriawinner, Tom Dober Hagi (Tamerlan iz Slavnoi Stai Brenda Bahia von Ashanti)
V2 Livonija Baron Heart of Hamlet (Nitro del Rio Bianco Paola Penelopa Piligrimas)
V3 Jukon Cidemi di Matario (Cillian Connor Jahrestal Demiris Vijoko di Matario)
 
Honor class
 

V1, Honorarywinner Ebano (Eagle di Campovalano Ardens Darleen)

 
Black females
 
Baby class
 

VV1, Babywinner Kaly di Casa Fox (Zordan Zewin del Citone Ester di Casa Fox)
VV2 Aure'lie Gräfin of Ja-mes-le'mon (Dexter vom harten Kern Gräfin Guilina of Mon-ja-mes)
VV3 Eva Red del Rio Bianco ( Urbano del Diamante Nero Otero Hani Red del Rio Bianco)
VV4 Ula del Diamante Nero( Urbano del Diamante Nero Emma del Diamate Nero)
VV Jamais Vu de Grande Vinko (Pako Daker Effektnaya Ledi de Grande Vinko)
VV Ame'lie Gräfin of Ja-mes-le'mon (Dexter vom harten Kern Gräfin Guilina of Mon-ja-mes)
V Joy Best of Island (Ramos Best of Island Unna Best of Island)
V Sant Kreal Oriente Lux ( Livonija Baron Hitch Cook Sant Kreal Yuvelira)

 
Puppy class
 
VV1 Juanita di Perlanero (Tahi Reme Romeo Honey By Free Half)
VV2 Eria Pro Granada Latina( Latino Lorenco von Cobra Eria Pro Thesauros Troja)
VV3 Itta Best of Island (Feres Royal Bell Ritta Best of Island)
VV4 Danka del Rio Bianco (Aaron Prama di Carmina Burana)
VV Elite Opus Meum (Nitro del Rio Bianco Mystic Hazel Ginga House)
VV Haretha di Casa Fox( Fedor del Nasi Elisir di Casa Fox)
VV Inter Best of Island(Feres Royal Bell Ritta Best of Island)
V Rellaps Belladonna (Victor Vito del Rio Bianco Focus Once Upon a Time)
 
Junior class
 
SG1, Youthwinner, Grafin Tiwa della Fortezza Vecchia (Urbano del Diamante Nero Cgemish della Fortezza Vecchia)
SG2 63 Enigma Enya z. Innej Bajki (Urbano del Diamante Nero Esta Estella Tromelin)
SG3 Elisha Elba z. Innej Bajki( Urbano del Diamante Nero Esta Estella Tromelin)
SG4 Remijaguare Baltic Black Peal (Livonija Baron Ikos Immortal Ajrz Esmir-Esmeralda)
 
Youth class
 
SG1, Youngwinner, Utraarley del Bosco delle Piane (Victor Vito del Rio Bianco Kiss del Bosco delle Piane)
SG2 Carlita del Rio Bianco (Nitro del Rio Bianco Haudrey del Gianilary)
SG3 Princess Paradise Vis Absoluta (Urbano del Diamante Nero Corina Windsor)
SG4 Babylon von Gini House (Falk vom Märkischen Land Focus Ishtar)
SG Her Highness de Grande Vinko ( Teraline Indigo Playgirl de Grande Vinko)
SG Tara de Gagnant ( Icarus di Altobello Nikita de Gagnant)
G Dora di Camugliano (Nestor iz Zoosfery Iris Gabi Vigo)
G Enna Nais Ginga House( F'Hiram-Abif Royal Bell Grey Ginga House)
 
Intermediate class
 
V1 Austriawinner, CACres. EDTWS-Vizewinner Tigris Lewan von Jahrestal (Livonijas Baron Hero Heronimus Princes Phiola von Jahrestal)
V2 Ditta Best of Island (F'Hiram Royal Bell Rea Best of Island)
V3 Orca del Diamante Nero (Victor Vito del Diamante Nero Pampa del Diamante Nero)
V4 Avrova Arriva Aldman (Livonijas Baron Heart of Hamlet Smart Wood Hill's Tuberoza)
 
Open class
 
V1, Austriawinner, Tamara Delle Querce Nere (Pathos Delle Querce Nere Oyster Della Sinvessa)
V2 Prugna Zamolxis (Nitro del Rio Bianco Koffee Zamolxis)
V3 Anita Nigre from Fourteenth Meridian (Nitro del Rio Bianco Grey Asdemi di Matario)
V4 Tom-Dober Jetta Black Pearl (Graphic Line Antey Anton Tom-Dober Elli)
 
Working class
 

V1 Austriawinner, CAC European Dobermann Trophy Winner, BOB Jamira del Monte Aspro
( Feres Royal Bell Albachiara del Monte Aspro)
V2 Eria Pro Persona Grata Vorzüglich 2 Tamerlan iz Slavnoi Stai Eria Pro Kimberly Cristal
V3 Livonijas Baronesa Infinity Fly (Ali Amadeus Piligrimas Paola Penelopa Piligrimas)
V4 A'Saha Nigre from Fourteenth Meridian (Nitro del Rio Bianco Grey Asdemi di Matario)
V Fenimoore di Casa Fox (Battista di Casa Fox Indiana della Sinvessa)
V Unika del Rio Bianco (Nitro del Rio Bianco Prama di Carmina Burana)

 
Champion class
 
V1 , Austriawinner, Athena Best Cerber (Adamant de Grande Vinko Cora Carmen Morgantina)
V2 Gekata de Vinco iz Doliny Dalmenov (Pluto de Grante Vinko Aida de Grande Vinko)
V3 Livonija Baronesa Kingly Kassandra (Sant Kreal Rembrandt Paola Penelopa Piligrimas)
 
Veteran class
 

V1 Austriawinner Yalla iz Slavnoi Stai (Tigr iz Slavnoi Stai U'Wembly iz Slavnoi Stai)

 
Males brown
 
Baby class
 

VV1, Babywinner Kingartur di Casa Fox (Zordan Zewin del Citone Ester di Casa Fox)
VV2 Caos Calmo del Bosco delle Piane (Zordan Zewin del Citone Padme del Bosco delle Piane)

 
Puppy class
 
VV1, Puppywinner Eria Pro Golden Fire Latino Lorenco von Cobra Eria Pro Thesauros Troja
 
Junior class
 
SG1, Youthwinner Gallas Best of Island (Power del Mediano Mamba Best of Island)
SG2 Tom Dober Lenox Louis (Modus Ost Wild Wind Grafic Line Atlanta Alice)
SG3 Bobby Lazodobi (Come As You Are Godric Gina Esporai)
 
Youth class
 
SG1, Youngwinner Byron von Gini House Falk vom Märkischen Land Focus Ishtar
SG2, Best Uncropped, Capitän Cay Dobi Royal Bell BestUncropped(Endor Royal Bell Esprit del Nasi)
SG3 Druido del Montaldo (Aspro del Monte Aspro Kitti von Morosso)
SG4 Tahi Reme Xirius SG 4 (Quilam Quasim del Citone Tahi Reme Giniti)
 
Intermediate class
 
V1 Austriawinner, CAC European Dobermann Trophy Winner Elixir Della Ninfa Nobel
(Salubi Della Ninfa Nobel Damage Ginga House)
V2 Cartier del Montaldo (Paradiz Ronado Kosmos Carybdis Domizia)
 
Open class
 
V1 Austriawinner, CACres. EDTWS-Vizewinner Mevito Ekoeby di Matario (Eko Royal Bell Eby Aljoko di Matario)
V2 Socrate Delle Querce Nere (Pathos Delle Querce Nere Blanka)
V3 Eruantien Eomer (Fedor del Nasi Aba Lucky Rose)
 
Champion class
 
V1, Austriawinner, Jean Dark Grabazzi (Jean Dark Yang Smart Wood Hill's Loreal)
V2 Machico Ekoeby di Matario (Eko Royal Bell Eby Aljoko di Matario)
V3 Nyles Graf of Mon-ja-mes (Tahi Reme Diablo Gräfin Cibele Jimona of Mon-ja-mes)
 
Brown Females
 
Baby class
 
VV1, Babywinne Juno-Jubilance de Grande Vinko (Pako Daker Effektnaya Ledi de Grande Vinko)
VV2 Herta von der Lüssenwiese ( Calle von der Burgstätte Desi von der Lüssenwiese)
 
Puppy class
 
VV1, Puppywinner Holly di Casa Fox (Fedor del Nasi Elisir di Casa Fox)
VV2 Ibler Best of Island ( Feres Royal Bell Ritta Best of Island)
VV3 Lara Larina Tromeline (Fedor del Nasi Flavia Flaviana Tromeline)
 
Youth class
 
SG1, Youthwinner, Modus Ost Sophia Santana (Bojan v. havelland modus ost formula first)
SG2 Fara Best of Isalnd (Uragan best of Island Roma best of Island)
SG3 Bakira Lazodobi (Come as you are Godric Gina Esporai)
 
Intermediate class
 
V1, Austriawinner, Kartagina Keris Tromelin (Tahi Reme Gerett Baronessa Beti Tromelin)
 
Open class
 
V1, Austriawinner, CAC European Dobermann Trophy Winne Ciara Elite House
(Pimm's Number One iz DomaDomeni Yalla iz Slavnoi Stai)
 
Working class
 
V1 , Austriawinner, CACres. EDTWS-Vizewinner , Fravola Fragrante de Gande Vinko
(Come As You Are Jared Effektnaya Ledi de Grande Vinko)
 
Champion class
 
V1, Austriawinner, Ester di Casa Fox (Battista di Casa Fox Evaerzigowa di Poggio Piano
 
Groups
 
Pair class
 

1 Tigris Lewan von Jahrestal and Titus Tarantula v. Jahrestal

 
Breeders class
 
1 Best of Island
2 Jahrestal
 
 

 

Services | Homepage | Contact  © Dobermann Review