Show Results 2008 Latvian Doberman Club Winner 2008
Speciality show of Latvian Doberman Club (CAC)
Date: 2008-09-14
Place: Riga, Latvia
Judge: Guenther Ehrenreich (Austria)
Entries: 33
Results by: mita.pontij@inbox.lv
 

 

 
Males
 
Baby class
 


Ex.1 PP Legrant Land Caruze Flox (Jerome Favola Di Satti x Falija Flox Legrant)

 
Puppy class
 
Ex.1 PP Imidz Cowboy Bandeos (Livonija Baron Ikos Immortal x Imidz Nika Nadia Bandeo)
V.g. Halettah Emil Emiliano (Livonijas Baron Hitch Cock x Come As You Are Once In Lifetime)
 
Junior class
 
V.g. Yacheero’s Pando Pandero (Yacheero’s Dero Deskaro x Odette Nanired Del Riobianco)
 
Intermediate class
 
Ex. Klarus Fortuna Semper (Ken-Ti’s Bongo x Fortuna Feriball Legrant)
 
Open class
 
Ex.1/2 CQ Stay In Style Axiro (Seedorf x Irria Del Mediano)
Ex.2/3 CQ Imidz Ubar Daloris (Zhemchuzhina Chernozimija Gerts x Imidz Dashenka Valjur Land)
Ex.3 Remijaguare Atos Joline (Livonijas Baron Heart of Hamlet x Airz Esmir-Esmeralda)
 
Working class
 
Ex.1/5 CQ Livonijas Baron Heart of Hamlet (Nitro Del Riobianco x Paola Penelopa Piligrimas)
 
Champion class
 
Ex.1/1/1 CQ,BOB,LDCW Hargos Hill Legrants (Dester Elsan Haus x Elsan Haus Aisha-Arisha)
Ex.2/4 CQ Livonija Baron King-Lion Heart (Sant Kreal Rembrandt x Paola Penelopa Piligrimas)
 
Veteran class
 
Ex.1/-/2 PP Hainide Lano-Lanes (Hainide Dorn-Donovan x Haini Kirra-Kiannah)
 
Females
 
Baby class
 
Ex.1 PP Sant Kreal Oriente Lux (Livonijas Baron Hitch Cock x Sant Kreal Yuvelira)
Ex.2 PP Imidz Crasotka Cleo Bandeos (Livonija Baron Ikos Immortal x Imidz Nika Nadia Bandeo)
 
Junior class
 
Ex.1/-/2 PP,JCAC Stay In Style Chanel (Livonijas Baron Heart of Hamlet x Irria Del Mediano)
Ex.2 PP Elsan Haus Enjoy Me Enola (Ramonburg’s Chinji x Elsan Haus Arabeska)
Ex.3 PP Remijaguare Baltic Black Pearl (Livonijas Baron Ikos Immortal x Airz Esmir-Esmeralda)
Ex.4 PP Remijaguare Barbarella (Livonijas Baron Ikos Immortal x Airz Esmir-Esmeralda)
Ex.5 Leletton Djipsi Rouse (Livonijas Baron Hellion Hawk x Arlett Akvarel Drei Imidz)
 
Intermediate class
 
Ex.1/2 CQ Imidz Bella Balada Dalores (Livonija Baron Ikos Immortal x Imidz Dashenka Valjur Land)
Ex.2/4 CQ Smart Wood Hills Uma (Pathos Delle Quere Nere x Smart Wood Hills Beretta)
Ex.3 Ljuba Ljubava Alingar-Mag (Latino Lorenco V.Cobra x Imidz Hanna Alingar)
Ex.4 Legrant Land Barbara Buii (Pimm’s Number One iz Doma Domeni x Elsan Haus Aisha-Arisha)
Ex.5 Halettah Demy Dolores (Zilan iz Zoosfery x Come As You Are Once In Lifetime)
V.g. Amber Sea Aronia Great (Pluto De Grande Vinko x Imidz Galaxy Great)
 
Open class
 
Ex.1/5 CQ Imidz Argentina Gold Glory (Imidz Calif Drei Haus x Imidz Doroteja Valjur Land)
Ex.2 CQ Leletton Bravo Baltica (Alfa Alexsio Drei Imidz x Marland Cenna Hera)
 
Working class
 
Ex.1 CQ Odettehanired Del Riobianco (Nitro Del Riobianco x Haryred Della Fortezza Vecchia)
Ex.2 CQ Livonija Baronesa Kingly Kassandra (Sant Kreal Rembrandt x Paola Penelopa Piligrimas)
 
Champion class
 
Ex.1/1/1 CQ,CAC,BOB,LDCW Yacheero’s Jazzy Jahzara (Eko Royal-Bell x Hainide Kea-Kleopatra)
Ex.2/3 CQ Gem’Givveeon Queen of the Rings (Elsan Haus Aikido x Isha Isaba vom Adlercrest)
Ex.3 Imidz Nika Nadia Bandeo (Dester Elsan Haus x Banga Banzana Revishar Imidz)
Ex.4 Hasana Hester Legrants (Dester Elsan Haus x Elsan Haus Aisha-Arisha)