Show Results 2008 8. National Ukrainian Championship
Date: 2008-11-22
Place: Kiev, Ukraine
Judge: Rudi Killmaier
Entries: 88
Results by: Natalia Ditko <dinat@optima.com.ua>
 

 

 
Males Black
 
Baby class
 


1VP, BEST BABY GRAFIC LINE SOUVENIR FOR GRANDE VINKO
(Pluto de Grande Vinko x Grafic Line Florenzia)

2VP DUNKAN IZ GRATSIANO
(Tahi-Reme Gerett x Troya iz Gratsiano)


3VP TERALINE MIDGARD
(Pako Daker x Teraline Aurora)

4VP KORBAN GOLDEN PACK
(Boris iz Doma Domeni x Tais Golden Pack)

 
Puppy class
 
VP AQUILON DORIAN DEN DIAS
(Zolotaya Liga Artur x Aquilon Cherry)
 
Junior class
 


1EX, JCAC, BEST JUNIOR-MALE, YOUNG ALL-UKRAINIAN WINNER
HEARTBREAKER DE GRANDE VINKO
(Teraline Indigo x Playgirl de Grande Vinko)

2EX TERALINE LORD OF THE RING
(Fedor del Nasi x Teraline Aurora)

3EX ELEGANT LINE HI-FI
(Come As You Are Jared x Gertruda iz Zvezdnoy Stai)

4EX ELEGANT LINE HAMLET
(Come As You Are Jared x Gertruda iz Zvezdnoy Stai)

? SANTA JULF KARDINAL
(Tahi-Reme Gerett x Santa Julf Dea de Vita)

 
Intermediate class
 

1EX, CAC SANTA JULF IDALGO
(Livonias Baro Ikos Immortal x Santa Julf Amazonka)

2EX, R.CAC GOMER GOLDEN PACK
(Zolotaya Liga Artur x Fidzhi iz Velikogo Knyazhestva)

3EX ITALO DEI DUE INTENTI
(Pathos delle Querce Nere x Undemai de Villa Castelli)

4? PRIMAS PANZER UKR-BAKKARA
(Eria Pro Maestro di Capela x ?)

? ELEGANT LINE GRAIVFILD
(Livonias Baron Honour Hex x Kirella iz Velikogo Knyazhestva)

 
Open class
 


1EX, CAC TSENTAVR S MYSA HERSONES
(Atreyo de Grande Vinko x Artemida Asterion)


2 EX, R.CAC GRANITE DE GRANDE VINKO
(Tahi-Reme Gerett x Odisseya de Grande Vinko)

3EX SANT KREAL DEDAL
(Pluto de Grande Vinko x Sant Kreal Zabava)

4EX HARLEY DEVIDSON IZ GRATSIANO
(Grafic Line Favorit x Grilyazh Garmoniya iz Gratsiano)

 
Working class
 


1EX, CAC, BEST MALE, ALL-UKRAINIAN WINNER
FAN-FAN DE GRANDE VINKO
(Tamerlan iz Slavnoj Stai x Notrdam de Vinko)

2? LIVONIJAS BARON IMIR ISFAHAN
(Ali Amadeus Piligrimas x Paola Penelopa Piligrimas)

 
Champion class
 
EX, CAC SHERIDAN DE GRANDE VINKO
(Adamant de Grande Vinko x Amadeya de Grande Vinko)
 
Females black
 
Baby class
 

1VP TERALINE MONTERA
(Pako Daker x Teraline Aurora)

2VP KORRIDA
(Boris iz Doma Domeni x Tais Golden Pack)


3VP GRAFIC LINE SEQUENCE
(Pluto de Grande Vinko x Grafic Line Florenzia)

 
Puppy class
 


1VP, BEST PUPPY-FEMALE JAMAIS VU DE GRANDE VINKO
(Pako Daker x Effektnaya Lady de Grande Vinko)


2VP LAVINA LJUBVI DE GRANDE VINKO
(Fan-Fan de Grande Vinko x Playgirl de Grande Vinko)

3VP OPRAH IZ DOMA DOMENI
(Boris iz Doma Domeni x Ak-Yar Kaissa)

4VP INBORN FORTUNA GILERA
(Sant Kreal Dedal x Knyaginya Kievskaya iz Gratsiano)

 
Junior class
 

1EX, JCAC, BEST JUNIOR-FEMALE, YOUNG ALL-UKRAINIAN WINNER
PRIDE OF RUSSIA FERENZI
(Urbano del Diamante Nero x Sharon iz Zoosfery)

2EX BOMBASTICHANSA ULTIMATUM URSA
(Falko v. Nemesis x Leib Solond Dear Bo Bambina)

? SMELAYA SEYKO UKR-BAKKARA

 
Intermediate class
 

1EX, CAC RASHEL IZ ZOOSFERY
(Livonijas Baron Hero Hieronimus x Margo iz Zoosfery)


2EX, R.CAC ENIGMA S MYSA HERSONES
(Pluto de Grande Vinko x Tsara Tsarina s Mysa Hersones)

3EX HER HIGHNESS DE GRANDE VINKO
(Teraline Indigo x Playgirl de Grande Vinko)

4EX GABRIELA PRINTSESSA
(Kronprints de Grande Vinko x Malina Yagoda)

? VISCOUNTESS VAN VICTORY INBORN FORTUNA
(Sheyh Magic Zest x Sharlota Sherri Inborn Fortuna)

 
Open class
 

1EX, CAC NEFERTITI IZ ZOOSFERY
(Erny iz Zoosfery x Chalimah v. Hanseaten)

2EX, R.CAC MODUS OST BELL BRUNHILDA
(Modus Ost Wild Wind x Modus Ost Vira Virtual)


3EX GITANA DE GRANDE VINKO
(Tahi-Reme Gerett x Odisseya de Grande Vinko)

4EX HONDA IZ GRATSIANO
(Grafic Line Favorit x Grilyazh Garmoniya iz Gratsiano)

EX ZOLOTAYA DINASTIYA MONSERRAT
(Zhemchuzhina Chernozemija Gerts x Ak-Yar Kaissa)

? ELEGANT LINE ALABAMA-DZHENIFER
(Livonias Baron Honour Hex x Gertruda iz Zvezdnoy Stai)

? TINA GOLDEN PACK
(Titan di Altobello x Zabava Ukr-Bakkara)

 
Working class
 

1EX, CAC ODISSEYA DE GRANDE VINKO
(Adamant de Grande Vinko x Shardonne-Sherau de Grande Vinko)

2EX, R.CAC GINA-GERETTA DE GRANDE VINKO
(Tahi-Reme Gerett x Odisseya de Grande Vinko)

3EX OGON-ZHARA IZ GRATSIANO
(Nestor iz Zoosfery x Ak-Yar Chesmena)

4EX CHELSEA IZ GRATSIANO
(Russkaya Mechta Andor Absolut x Dolche Vita iz Gratsiano)

 
Champion class
 

1EX, CAC, BEST BLACK FEMALE
BARSELONA BRAVA IZ DOMA DOMENI
(Fedor del Nasi x Barselona iz Doma Domeni)

2EX, R.CAC KABBALAH IZ ZOOSFERY
(Livonijas Baron Hero Hieronimus x BMW-Bavaria iz Zoosfery)


3EX BARHAT-BAYADERA VAN ANBERI
(Tahi-Reme Gerett x Atenais Avrora van Anberi)


4EX GEKATA DE VINKO IZ DOLINY DALMENOV
(Pluto de Grande Vinko x Aida de Grande Vinko)

 
Brown Males
 
Baby class
 

1VP KORSAR GOLDEN PACK
(Boris iz Doma Domeni x Tais Golden Pack)

2VP MARLBORO MAN DE GRANDE VINKO
(Teraline Indigo x Germiona iz Doliny Dalmenov)

 
Puppy class
 


1VP, BEST PUPPY YUGO S MYSA HERSONES
(Pluto de Grande Vinko x Tsesarka s Mysa Hersones)

2VP INBORN FORTUNA GERMES
(Sant Kreal Dedal x Knyaginya Kievskaya iz Gratsiano)

 
Junior class
 

1EX, JCAC MODUS OST UDO UILLIAM
(Elsan Haus Aikido x Modus Ost Rush Raketa)

2EX GOLDEN BOY IZ ZAMKA PRINTSESSI
(Tahi-Reme Gerett x Sharman Princess iz Velikogo Knyazhestva)


3 EX ELEGANT LINE GEFEST
(Livonias Baron Honour Hex x Kirella iz Velikogo Knyazhestva)

 
Intermediate class
 


1EX, CAC ELEGANT LINE ENEY
(Livonias Baron Honour Hex x Anais Viola)

? BENITO V.D. OST COMITATUS

 
Open class
 


1EX, CAC, BEST BROWN MALE, POSSESSOR OF TATIANA CHEBOTAREVA'S CUP
FAITHFUL FRIEND DE GRANDE VINKO
(Come As You Are Jared x Effektnaya Lady de Grande Vinko)


2EX, R.CAC CHAMBERLAIN S MYSA HERSONES
(Pimm's Number One iz Doma Domeni x Tsesarka s Mysa Hersones)

 
Working class
 
1EX, CAC DELUX DE GRANDE VINKO
(Fedor del Nasi x Notrdam de Vinko)
 
Champion class
 
EX, CAC ELEGANT LINE AMBASSADOR
(Livonias Baron Honour Hex x Gertruda iz Zvezdnoy Stai)
 
Veteran class
 

EX, BEST VETERAN TSAREVICH IZ SLAVNOJ STAI
(Baron Nike Reneval x Indira v.d. Rauberhohle)
 
Brown Females
 
Puppy class
 

1VP TSENTAVRA IZ ZOOSFERY
(Teraline Indigo x Orje Boliviya Banana)


2VP YUZHNAYA TSARITSA S MYSA HERSONES
(Pluto de Grande Vinko x Tsesarka s Mysa Hersones)

3VP JUNO-JUBILANCE DE GRANDE VINKO
(Pako Daker x Effektnaya Lady de Grande Vinko)

4VP VARVARA IZ GRATSIANO
(Boris iz Doma Domeni x Chelsea iz Gratsiano)

VP OLIMPIYA IZ DOMA DOMENI
(Boris iz Doma Domeni x Ak-Yar Kaissa)

P JONCAILLE DE GRANDE VINKO
(Pako Daker x Effektnaya Lady de Grande Vinko)

 
Junior class
 

1VG ELEGANT LINE GRANTA
(Livonias Baron Honour Hex x Kirella iz Velikogo Knyazhestva)

2VG CALIPSO V.D. OST COMITATUS
(Sheridan de Grande Vinko x Nafanya)

 
Intermediate class
 


1EX, CAC PRIDE OF RUSSIA CASSANDRA
(Pimm's Number One iz Doma Domeni x Milena Mon Amore)

2EX, R.CAC GLEDIS-GRATSIYA VAN ANBERI
(Pimm's Number One iz Doma Domeni x Atenais-Avrora van Anberi)

3EX ELEGANT LINE ERMI VIOLA
(Livonias Baron Honour Hex x Anais Viola)

 
Open class
 

1EX, CAC ENCHANTRESS-ELLIE DE GRANDE VINKO
(Jalu Ja'akov v. Diaspora x Orange de Grande Vinko)


2EX, R.CAC GLAMOUR GIRL DE GRANDE VINKO
(Tahi-Reme Gerett x Odisseya de Grande Vinko)

3EX BARSELONA-BONITA VAN ANBERI
(Tahi-Reme Gerett x Atenais-Avrora van Anberi)

4EX ELEGANT LINE ALBA-ROSSI
(Livonias Baron Honour Hex x Gertruda iz Zvezdnoy Stai)

EX ELEGANT LINE FANTAZIA
(Livonias Baron Honour Hex x Kassiliya iz Velikogo Knyazhestva)

 
Working class
 
EX, CAC FRAVOLA FRAGRANTE DE GRANDE VINKO
(Come As You Are Jared x Effektnaya Lady de Grande Vinko)
 
Champion class
 

1EX, CAC, BEST FEMALE, ALL-UKRAINIAN WINNER, POSSESSOR OF ANDROMEDA'S CUP
MODUS OST RUSH RAKETA
(Livonias Baron Hitch Cock x Modus Ost Evva Eurydice)


2EX, R.CAC GOLDA-GRACE DE GRANDE VINKO
(Tahi-Reme Gerett x Odisseya de Grande Vinko)

3EX LEGENDA IZ ZOOSFERY
(Tahi-Reme Gerett x Nikita iz Zoosfery)

4EX CHERESHNYA SLADKAYA MOYA S MYSA HERSONES
(Pimm's Number One iz Doma Domeni x Tsesarka s Mysa Hersones)

EX SHARMAN PRINCESS IZ VELIKOGO KNYAZHESTVA
(Tsarevich iz Slavnoj Stai x Victoria Radi)

 
 
 
Groups
 
Pairs
 

1.MODUS OST UDO UILLIAM X MODUS OST RUSH RAKETA - BEST COUPLE

 
Breeders group
 
1. "DE GRANDE VINKO" - BEST KENNEL OF UKRAINE-2008
 

 

 


Black females, champion class


Brown females, champion class


Election of Best Puppy