Show Results 2008 "Championships of Sankt-Petersburg 2008"
Date: 2008-11-29
Place: Sankt-Petersburg, Russia
Judge: Elena Ivleva, Ukraine
Entries: 66
Results by: Natalia Fokht <teraline@mail.ru>
Fotos by: Julia Fedorova
 


Best Junior Teraline Lord of the Ring Best Brown Junior Grand Mollis Armani with Judge

 
Males Black
 
Baby class
 


1 vp, Best Baby Black male - SANT KREAL PROMETEY
(LIVONIJAS BARON IKOS IMMORTAL x SANT KREAL GEGEMONIA)


2 vp - ANLIT RILAINS OLIMP
(TERALINE INDIGO x SERGIUS ALEKSANDRIA KIEVSKAYA RUS)


3 vp - VOZHAK STAI IZ PITERSKOGO DOZORA
(AK-YAR RENUAR x ORNELLA ONSI)


4 vp - ABSOLUT INTERNATIONAL
(FALCO VON NEMESIS x ABSOLUT DOMINANTA)

vp - A'DONIKONS WASHINGTON
(A'DONIKONS O'KEY MILORD x A'DONIKONS LEGENDA)

 
Puppy class
 

1 vp. - VEYRON IZ GRAZIANO (BORIS IZ DOMA DOMENI x CHELSI IZ GRAZIANO)
 
Junior class
 


1 ex, J.CCC, BEST JUNIOR, YOUTH RUSSIAN DOBERMANN CLUB WINNER, YOUTH CHAMPION OF ST.PETERSBURG-2008 - TERALINE LORD OF THE RING

(FEDOR DEL NASI x TERALINE AURORA)


2 ex - ESKALIBUR DENDY DJUMEN
(SANTA JULF EGIPET x DEJAVU IZ SOZVEZDIJA CHERNOGO PSA)

 
Winner class
 


ex. - A'DONIKONS TIRON
(LIVONIJAS BARON HERO HERONIMUS x A'DONIKONS BARONESSA BLACKBERRY)


ex. - SANTA JULF ZORG
(LIVONIJAS BARON HELLION HAWK x IRINLAND ZH'DARA)

 
Intermediate class
 

1 ex, CCC - JORDAN MIKLE MLADSHIY
(SANTA JULF DIK DIVER x PITERSKIY KURAZH SENIORA SIMONA)
 
Open class
 


1 ex, CCC - SANTA JULF GRAND DUKE
(ROSSIISKIY KOLORIT ARBAT ALDO x IRINLAND ZH'DARA)


2 ex, CC - LEIB SOLOD ERNEST EARL
(LEIB SOLOND DONATELLO DI BO x PITERSKIY KURAZH LAURA LEGENDA)

 
Working class
 

1 ex, CCC - SANTA JULF ZHADOR
(LIVONIJAS BARON HART OF HAMLET x IRINLAND ZH'DARA)

2 ex, CC - SANTA JULF DIK DIVER
(HORUS DEL MEDIANO x SANTA JULF BARINJA BALTINAVA)

 
Champion class
 


1 ex, CCC - SANT KREAL ZEUS
(URBANO DEL DIAMANTE NERO x SANT KREAL UKRASHENIE)


2 ex, CC - A'DONIKONS HOLLIFILD
(ARNOLD MASTER OF MASTERHOF x A'DONIKONS ZHEMCHUZHINKA ZHENEVIEVA)

 
Veteran class
 

1 ex, BEST VETERAN - DANKO DI CAMPOVALANO
(GADISGEROMY DEL CITONE* MIURA DI CAMPOVALANO)
 
Honor class
 


1 ex, BEST BLACK MALE, RUSSIAN DOBERMANN CLUB WINNER, CHAMPION OF ST.PETERSBURG-2008 - LEIB SOLOND DARK DEVIL
(BOMBASTIC V. HANSEATEN x LEIB SOLOND BULLY BLAZY)


2 ex, CC - SANTA JULF EMPERATOR
(TAMERLAN IZ SLAVNOI STAI x SANTA JULF AMAZONKA)

 
Females black
 
Baby class
 


1 vp, Best Black Baby - ANLIT RILAINS ORIELL
(TERALINE INDIGO x SERGIUS ALEKSANDRIA KIEVSKAYA RUS)


2 vp - SANTA JULF NIKOL
(LIVONIJAS BARON IKOS IMMORTAL x SANTA JULF AMAZONKA)


3 vp - ABSOLUT ICE CREAM
(FALCO VON NEMESIS x ABSOLUT DOMINANTA)


4 vp - VLASTNAYA OSOBA IZ PITERSKOGO DOZORA
(AK-YAR RENUAR x ORNELLA ONSI)

 
Puppy class
 

1 vp, BEST PUPPY - NEVSKIY TZERBER WITNEY HOUSTON ( Pathos delle Querce Nere x PALOMA PICASSO IZ DOMA DOMENI)
 
Junior class
 


1 ex, J.CCC, YOUTH RUSSIAN DOBERMANN CLUB WINNER, YOUTH CHAMPION OF ST.PETERSBURG-2008 - EKSKALIBUR DALIDA DOCH EGIPTA

(SANTA JULF EGIPET x DEJAVU IZ SOZVEZDIJA CHERNOGO PSA)


2 ex, J.CC - SANTA JULF L'OR ROUGE
(SANTA JULF DIK DIVER x SANTA JULF VIVA-LA-VITA)


3 ex, J.CC - SANTA JULF MAGNOLIA
(SANTA JULF EMPERATOR x SANTA JULF DOLCHE VITA)


4 ex - BOMBASTICHANSA UFIMIA FIONA
(FALCO V,NEMESIS x LEIB SOLOND DEAR DO BAMBINA)


ex. - ?`DONIKONS YARKOE SOZVEZDIE
(A`DONIKONS TIBULL x A`DONIKONS OPTIMISTKA)


ex. - SANTA JULF MAGIA
(SANTA JULF EMPERATOR x SANTA JULF DOLCHE VITA

 
Intermediate class
 


1 ex, CCC - SANT KREAL LADY BRAVISSIMA
(SERGIUS ALEKSANDRIA RERIKH x SANT KREAL BARONESSA BRAVO)


2 ex, CC - STAY IN STYLE CZANA CASHET
(LIVONIJAS BARON HEART OF HAMLET x IRRIA DEL MEDIANO)

 
Open class
 


1 ex, CCC - SANTA JULF ZELANDIA
(LIVONIJAS BARON HELLION HAWK x IRINLAND ZH'DARA)

2 ex, CC - ALSHTADT INFANTA IZABEL
(PIMM'S NUMBER ONE IZ DOMA DOMENI x AQVILON ANASTASIA)

 
Winner class
 


1 ex, CCC - SANT GRAND ARKOZ PALMIRA
(SANTA JULF EGIPET x BERTUCCHI ERENA)


2 ex, CC - SANT KREAL DOMINO
(PLUTO DE GRANDE VINKO x SANT KREAL ZABAVA)

 
Working class
 


1 ex, CCC - LEIB SOLOD ERA EVOLUTION
(LEIB SOLOND DONATELLO DI BO x PITERSKIY KURAZH LAURA LEGENDA)


2 ex, CC - BLACK WONDERERS MISHEL MERCIE
(YAGOR IZ SLAVNOI STAI x JOZEFINA)


ex. - SANTA JULF BARISHNYA BALTINAVA
(MOUVIERS MUFASA DE STANG-ZU x GR.EUROPE V. NEERLAND STAMM)

 
Champion class
 


1 ex, CCC, BEST BLACK FEMALE, BOB black, BIS, RUSSIAN DOBERMANN CLUB WINNER, CHAMPION OF ST.PETERSBURG-2008 - SANTA JULF INGRID

(LIVONIJAS BARON IKOS IMMORTAL x SANTA JULF AMAZONKA)

2 ex, CC - A'DONIKONS SIMPATIA
(?`DONIKONS VOLFGAN AMADEY x A'DONIKONS TROYANA)

 
Honor class
 

ex. - SERGIUS-ALEXANDRIJA KIEVSKAYA RUS
(MASTER MAX OF DJARMATI x ADEL-ADRIANA DE VINKO)
 
Veteran class
 

1 ex. - A'DONIKONS LIVING LEGEND
(CALVIN V. STADTGUT x A'DONIKONS GRAZIA GROSS)
 
Brown Males
 
Baby class
 


1 vp, Best brown male baby - VECHIY SON IZ PITERSKOGO DOZORA
(AK-YAR RENUAR x ORNELLA ONSI)


2 vp - A'DONIKOSN VERNISAZH
(A'DONIKONS O'KEY MILORD x A'DONIKONS LEGENDA)

 
Puppy class
 

1vp , Best puppy in colour - Veiron iz Graciano
(Boris iz Doma Domeni xc Chelsi iz Graciano).
 
Junior class
 

1 ex, J.CCC, BEST BROWN JUNIOR, YOUTH RUSSIAN DOBERMANN CLUB WINNER, YOUTH CHAMPION OF ST.PETERSBURG-2008 - GRAND MOLLIS ARMANI

(TERALINE INDIGO x SANT KREAL MONNA LIZA)
 
Open class
 

1 ex, CCC - A'DONIKONS YUDZHIN MAGIC
(ARNOLD MASTER OF MASTERHOF x A'DONIKONS OPASNAYA KRASOTKA)
 
Winner class
 


1 ex, CCC - A'DONIKONS SARMAT
(A'DONIKONS VOLFGAN AMADEY x A'DONIKONS TROYANA)

2 ex, CC - LEIB SOLOD ENS EBERNART
(LEIB SOLOND DONATELLO DI BO x PITERSKIY KURAZH LAURA LEGENDA)

 
Champion class
 

1 ex, CCC, BEST BROWN MALE, RUSSIAN DOBERMANN CLUB WINNER, CHAMPION OF ST.PETERSBURG-2008 - MODUST OST RUSSIAN RED

(LIVONIJAS BARON HITCH COCK x MODUST OST EVVA EURYDICE)
 
Brown Females
 
Baby class
 

1 vp, BEST BABY - SANT KREAL SOLNCE
(SANT KREAL ZEUS x SANT KREAL CHIO CHIO SAN)
 
Puppy class
 


1 vp, Best Brown Puppy - NEVSKIY TZERBER UMA TURMAN
(PATHOS DELLE QUERCE NERE x PALOMA PICASSO IZ DOMA DOMENI)


vp. - SANT KREAL ROSKOSH
(SANT KREAL YUSUPOV x SANT KREAL RUBINOVAYA ROZA)

 
Junior class
 


1 ex, J.CCC, YOUTH RUSSIAN DOBERMANN CLUB WINNER, YOUTH CHAMPION OF ST.PETERSBURG-2008 - BLACK WONDERERS TAURETARI


s.g. - SMART WOOD HILLS CHERVONA RUTA
(PARADIZ RONADO KOSMOS x DEA DOLORIS V ALPHA NORDIC)

 
Intermedia class
 

1 ex, CCC - A'DONIKONS YUGOSLAVIA
(ARNOLD MASTER OF MASTERHOF x A'DONIKONS OPASNAYA KRASOTKA)
 
Open class
 


1 ex, CCC - ALSHTADT ISTINNAYA LADY
(PIMM'S NUMBER ONE IZ DOMA DOMENI x AQVILO ANASTASIA)


2 ex, CC - SANT GRAND ARKOZ POLLINA
(SANTA JULF EGIPET x BERTUCCHI ERENA)


3 ex, CC - A`DONIKONS ZHEMCHUZHINKA ZHENEVIEVA
(ROSSIISKIY ROLORIT ARBAT ALDO x A`DONIKONS GRAZIY GROSS)

 
Winner class
 

1 ex, CCC - A'DONIKONS CHERRY CHINZANA
(A'DONIKONS SENSANS x GOLUBAYA GURZA IZ SOZVEZDIA CHERNOGO PSA)
 
Working class
 

1 ex, CCC - SANT KREAL VIVACHE
(ADAMANT DE GRANDE VINKO x SANT KREAL RUBINOVAYA ROSA)
 
Champion class
 
1 ex, CCC - A'DONIKONS HOLLYWOOD ABSOLUT
(ARNOLD MASTER OF MASTERHOF x A'DONIKONS ZHEMCHUZHINA ZHENEVIEVA)
 
Honor class
 
1 ex, BEST BROWN FEMALE, BOB brown, RUSSIAN DOBERMANN CLUB WINNER, CHAMPION OF ST.PETERSBURG-2008 - SMART WOOD HILLS MASERATI MISTRAL
(FEDOR DEL NASI x SMART WOOD HILLS BEYLIS)